Články | Fotografovanie

Pre fotografovanie vesmírnych objektov je minimálne potrebný digitálny fotoaparát a príslušenstvo pre jeho pripojenie k ďalekohľadu. Pre kvalitné fotografie však treba špeciálnu CCD kameru alebo aspoň digitálnu zrkadlovku. Najčastejšie sa používajú značky Canon alebo Nikon s nízkošumovým čipom CCD alebo CMOS. Tieto sa používajú najmä pre fotografovanie hviezdokôp, hmlovín a galaxií (tzv. Deep Sky Objects - DSO) kde sú potrebné dlhé zábery, typicky niekoľko desiatok sekúnd. Pre fotografovanie planét je však lepšie použiť CCD videokameru so záznamom bez kompresie a ten následne spracovať na fotografiu napr. programom Registax. Dôvod je jednoduchý. Planéty Venuša, Mars, Jupiter, Saturn, Mesiac a Slnko (so špeciálnym filtrom) sú dostatočne jasné na to aby ich zachytila videokamera a navyše pre elimináciu chvenia atmosféry je potrebné získať veľa snímkov na spracovanie. Osobne robím 1-2 minútové zábery s 10 až 30 snímkami za sekundu t.j. 1000-2000 záberov. Na fotografovanie DSO používam Nikon D5000 a na planéty upravenú webkameru MS LifeCam Cinema. Na nasledujúcom videu je Saturn a výsledný obrázok po spracovaní.

Get the Flash Player to see video.

     Saturn

Pre nerozmazané fotografie DSO je potrebné mať aj dobrú montáž, ktorá plynule sleduje pohyb objektu po oblohe (eliminuje rotáciu zeme). Dobrá montáž je zvyčajne drahá záležitosť a aj v prípade kvalitnej montáže je mylné očakávať perfektne plynulý pohyb. Montáže sú zvyčajne pháňané krokovými motormi s mechanickým prevodom a ten zvyčajne spôsobuje nepravidelnosť chodu. Výrobcovia to riešia rôznymi kalibráciami, skutočným riešením však je tzv. guider pozostávajúci z menšieho ďalekohľadu a CCD čipu pomocou ktorého sa sleduje vybraná hviezda a tak sa koriguje sledovanie (tracking) objektu. Motorická montáž je výhodná aj pri hľadaní a sledovaní planét. Pri ohniskovej vzdialenosti 3 m nie je jednoduché náisť a umiestniť planétu na plochu čipu (najmä webkamery).

V neposlednom rade je potrebné kameru pevne pripojiť k ďalekohľadu (bez "viklania") a dobre zaostriť. Ostrenie a tracking sú pre astrofotografiu kľúčové. Na dobré zaostrenie je takmer nevyhnutné mať kvaitný okulárový výťah. V ideálnom prípade je okulárový výťah ovládaný motoricky (eliminuje chvenie rúk pri ostrení) a na presné zaostrenie sa používa Bahtinova maska. Jedna nechýba ani v mojej výbave.

Bahtinov mask