Články | Pozorovanie

Nájsť dobré miesto na pozorovanie je pre astrofotografiu rovnako dôležité, ak nie dôležitejšie, ako mať dobrý ďalekohľad. Na mieste sú dôležité dve veci.

Tmavá obloha bez "svetelného smogu" a kľudná atmosféra tzv. "seeing". Svetelný smog t.j. osvetlenie oblohy od pouličného osvetlenia je dnes takmer všade. Žiaru mesta vidieť aj zo vzdielenosti niekoľkých desiatok kilometrov. Určite je lepšie ísť pozorovať oblohu mimo mesta. Indikátorom aspoň ako tak tmavej oblohy je viditeľnosť miečnej dráhy voľným okom.

Seeing je veľmi závislý od polohy ale aj počasia. Pri silejšom vetre sa nedá očakávať dobrý seeing. Zvyčajne ho veľmi ovplyvňuje najmä niekoľko 100m ovzdušia od miesta pozorovania. Nebýva dobrý tam kde sa na oblohu pozeráme ponad strechy domov, kde sa striedajú plochy s rôznou teplotou. Tie vyvolávajú nerovnomerné prúdenie vzduchu a chvenie obrazu. Dobrý seeing býva tam kde je rovina a jednotný povrch, napr. vodná plocha. Viac o seeingu tu.

Počas pozorovaní oblohy býva zvyčajne ticho a počuť aj najslabšie šuchnutie. Niekedy tomu tak nie je. Dôkazom je nasledujúce video z pozorovania, kde bol neskutočný hluk :) Na videu je vidno aj mierny pohyb atmosféry.

Get the Flash Player to see video.

Velmi dôležitou súčasťou pozorovania je počasie. Bez informacií aké bude v danom mieste počasie, najmä oblačnosť a veternosť, sa nezaobídeme. Dôležitá informácia pre pozorovateľa je aj teplota. Správne sa obliecť je veľmi dôležité pre pohodlie pozorovania a tiež zhodnotenie, či to prístroje zvládnu. Najmä staršie baterky v prístrojoch môžu robiť problém. Tu je zopár liniek na zistenie počasia:

http://www.shmu.sk
http://meteoview.meteodat.cz/sk96/bin/
http://www.metoffice.gov.uk/satpics/latest_IR.html
http://weatherspark.com/#!graphs;a=Slovakia/Bratislava

Pripájam aj návod ako pozorovať galaxie.

Na záver ešte zopár zaujímavých liniek:

Seeing:
http://celestialwonders.com/articles/seeing/
http://www.damianpeach.com/pickering.htm
http://www.weatheroffice.gc.ca/astro/seeing_e.html (o tomto sa nám asi môže iba snívať)

Tmavá obloha:
http://www.darksky.org/
http://www.rocketroberts.com/astro/litepol.htm
http://www.iota-es.de/light_poll.html (mapy)

Cesty za dobrou oblohou.
http://8mag.net/sk/cesty/staraustria2010/start
http://www.alpineastrovillage.com