Články | Základné vybavenie

Pre pozorovanie vesmíru je nevyhnutné mať určité vybavenie a samozrejme aj určité vedomosti. Oboje sa odvíja od toho čo chceme pozorovať. Pre pozorovanie meteorov nám stačí ceruzka, papier, zdroj presného času, poznanie súhvezdí a jasností hviezd. Pre pozorovanie planét a ďalších objektov je už nevydnutné mať k dispozícii ďalekohľad a ďašie vybavenie, ktoré umožní pozorovateľovi vidieť krásu vesmíru (ak vie kam sa má pozerať). Tu je základé vybavenie, ktoré používam. V prvom rade je to dalekohľad Bresser Messier 200/1000 (newton) s goto montážou Meade LXD75. Napriek tomu, že to nie je špičkový ďalekohľad ani montáž, je možné s ním vidieť veľa detailov a dosiahnuť dobré výsledky aj v astrofotografii. Pre dobré výsledky je totiž dobrý ďalekohľad iba nutnou, nie však postačujúcou podmienkou. Tou sú vedomosti a zručnosti. Tu je fotografia z miesta kde stojí dalekohľad najčastejšie.

Bresser Messier 200/1000

Ako z fotografie vidno, miesto pozorovania tiež nie je ideálne, ale o tom až inokedy. Foto bolo urobené o polnoci a svetlo je z pouličnej lampy. Vráťme sa však k výbave v ktorej nemôžu chýbať okuláre a barlow-ky. Tieto by mali byť vybrané tak aby vhodne doplňovali hlavný ďalekohľad. Barlow-ky sú navyše takmer nevyhnutné pri fotografovaní planét (záleží samozrejme od ďalekohľadu). Na planéty je podľa mojich skúseností potrebné mať ďalekohhľad s ohniskom aspoň 2-3 metre a to hlavne na fotgrafovanie. Keďže môj ďalekohľad má ohniskovú vzdialenosť iba 1 meter, pomáham mu barlowkami, ktoré opticky zväčšia obraz 2x a 3x (efekt je rovnaký ako keby som mal ohnisko 2 a 3 metre). Na nasledujúcich obrázkoch sú dva kufríky v ktorých sú dve sady okulárov a jeden okulár s osvetleným krížom. Ohniskové vzdialenosti týchto okulárov sú od 25 až po 5,5mm, čo spolu s ďalekohľadom dáva zväčšenie od 40x do 181x. Spolu s barlowkou 2x mi to umožňuje dosianuť aj maximálne zväšsenie 362x. Teoreticky by sa dalo ísť aj do vyšších zväčšení, ale priemer zrkadla 200mm limituje použiteľné zväčšenie na 400x. Pri tomto zväčšení, už ale obraz nie je veľmi kvalitný.

Okuláre 1   Okuláre 2

Okulár s osvetleným krížom a ohniskom 10mm slúži na nastavenie montáže ďalekohľadu a kalibráciu jeho motorov. V kufríku je pre vizuálne pozorovanie aj zopár filtrov. Teraz spomeniem aspoň jeden z nich a to neutálny (šedý) filter na pozorovanie mesiaca. Bez neho ostane oko pri pohľade na mesiac cez ďalekohľad oslepené ako keď sa pozeráte do žiarovky. Ostatné filtre sú skôr vhodné pre fotografovanie, ale o tom už v inom článku.