AstroWare

Rôzne

Predpoved seeingu a počasia

Zaujímavá linka na predpoveď seeingu je tu. Existuje aj verzia pre Android, hľadajte v Google Play Astro Panel. Nie je to prevratná vec ale veľa krát pomôže pri plánovaní pozorovaní hlavne predpoveďou vlhkosti, čo na shmu.sk (aladin) nie je. Niekedy tieto predpovede konfrontujem s WeatherSpark, kde je tiež predpoveď vlhkosti vzduchu a aj rosny bod.

iOptron iEQ45 vs. Meade LXD75

Konečne bolo dobré počasie a tak som sa vybral testovať montáže. Málo vlhkosti t.j. aj keď bola veľká kosa, nemrzlo mi to na ďalekohľade. Viac som sa sústredil na nastavenie PEC na montážach pre fotenie DSO. Urobil som to znovu na LXD75-ke aj na iOptrone. Následne som skúšal 2 min. fotky so zapnutým PEC (vždy 10 fotiek). LXD ako vždy slušne zafungoval (2 veľmi dobré, 3 dobré, nepoužiteľné 5), iOptron však zafungoval skvele (5 skvelé, 4 veľmi dobré, 1 dobre).

skvelé = hviezdy ako bod (cca 1 pixel)
veľmi dobré = jemne roztrasene resp. slabý pohyb viditeľný (cca 1×2 pixle)
dobre = jasne viditeľný pohyb (cca 1×3 alebo max. 1×4 pixle)

Rozdiel medzi skvele a veľmi dobre ale vidím najmä v nastavení montážne na Polárku t.j. skvele a veľmi dobre sa podľa mňa líši iba v tom, že sa korigovala aj druha os pri LXD, pri iOptrone som si to nevšimol. Zaver z 10-tich 2 min. fotiek je pri LXD je použiteľných cca 20%, pri iOptrone cca 50-90%. Nastaveniu na Polárku som pi oboch montážach venoval cca rovnaký čas, pričom na iOptrone to bolo nastavene presnejšie. Urobil som aj zopár fotiek M42, uvidím čo mi z toho
vylezie.

Pri oboch som použil nastavenie na dve hviezdy, ale LXD mi vždy presnejšie našiel požadovaný objekt ako iOptron (tu niekde musím mať chybu v nastavení iOptronu, lebo mi to nesedí z jeho shopnosťami). iOptron vyhľadáva (otočí ďalekohľad) oveľa rýchlejšie ako LDX (dúfam, že to nie je ako pri tej chybe na pentiu, počítalo nepresne ale rýchlo). Dnes to ešte budem študovať a mám jedno podozrenie kde by mohla byť chyba. Zameriaval som rôzne objekty na oblohe a k ovládačom mám toto:
– iOptron ma jednoduchšie menu, veľký display, rýchlo sa v ňom orientuje
– GPS na iOptrone veľmi uľahčuje nastavanie (dátum, čas, poloha)
– LXD ma rýchlejšie odozvy a niektoré funkcie, čo iOptron nemá, sú prijemne (ako napr „spiral search“)
– logika oboch je dosť odlišná a zatiaľ som si nezvykol na iOptron (chýba mi hlavne tlačítko goto t.j. niekedy neviem čo a kedy sa stane, ale to je asi všetko iba zvyk)

iOptron iEQ45 – pokračovanie testovania

Nedávno som otestoval môj nový iOptron mount ako vyhľadáva a trackuje objekty. Ešte stále sa s ním zoznamujem, takže toto je len prvý dojem. Neviem co so robil prvu noc zle, keď mi to objekty nevyhľadalo do zorneho poľa okulára, ale teraz ked som pouzil „3 star align“ tak to vyhladavalo perfektne. Vzdy som mal objekt v zornom poli pri cca 60x zvacseni. Vzdialenost od stredu max. 15-30′ t.j. max. polomer az priemer mesiaca. Pre fotenie je bohate dost, lebo Nikon pri použiti mojich ďalekohľadov ma zorne pole cca 60-120′.

Ešte stále niektoré veci nechápem ako fungujú. Napr. „Align to object“ nefunguje vždy (spomínajú to aj v návode za akých podmienok to funguje), ale zatiaľ som neprišiel na to kedy áno a kedy nie. V návode nie je všetko dostatočne podrobne popisané a tak toto mi zatiaľ nefunguje aj keď som podľa mňa splnil všetky požiadavky podľa návodu.

Ďalšia vec. Keď som urobil „3 star align“, nevidel som zvycajnu obrazovku o odchýlke od pólu (to zobrazuje pri nastaveni na dve hviezdy hneď po skončení procedúry). Keď som išiel do menu aby som si to zobrazil, napísalo mi to, že najskôr musím urobiť „2 star align“. Chápem, že pri 1 star align to asi nevie, lebo sa predpokladá, ze os ide na pól, pri 2 star align vie odchylku spočítať presne a pri 3 star align je tam o jedno meranie navyše t.j. vie vypočítať až 3 rôzne odchýlky resp. niekde som čítal, že podľa toho vie počítať s nepravými uhlami, ktoré zvieraju osi montáže. Ale aj tak si myslím, že by tam mohol zobraziť nejakú odchýlku (napr. ich sterdnú hodnotu).

Až na takéto, drobnosti som zatiaľ maximálne spokojný s tým čo tento mount dokáže.

Vedľajšie produkty z testu iOptronu

Z testovania nového mountu iOptron ako vedľajšie produkty vznikli tieto fotky. Bola strašná kosa (-5°C) a tak som chodil dnu a nechal foťák bežat. Okolo 3-tej ráno ma to prestalo baviť a išiel som spať. Výsledky sú tu:

Ďalšie zaujímavé linky

http://www.astronomy.sk/?page=2011011
http://www.astrofoto.sk/spracovanie-obrazu/postprocessing/item/72-macrostar
http://www.astrofoto.sk/spracovanie-obrazu/postprocessing/item/70-zvýraznenie-štruktúr-v-galaxiách
http://www.elbioptics.com/