AstroWare

Fotografovanie

Pre fotografovanie vesmírnych objektov je minimálne potrebný digitálny fotoaparát a príslušenstvo pre jeho pripojenie k ďalekohľadu. Pre kvalitné fotografie však treba špeciálnu CCD kameru alebo aspoň digitálnu zrkadlovku. Najčastejšie sa používajú značky Canon alebo Nikon s nízkošumovým čipom CCD alebo CMOS. Tieto sa používajú najmä pre fotografovanie hviezdokôp, hmlovín a galaxií (tzv. Deep Sky Objects – DSO) kde sú potrebné dlhé zábery, typicky niekoľko desiatok sekúnd. Pre fotografovanie planét je však lepšie použiť CCD videokameru so záznamom bez kompresie a ten následne spracovať na fotografiu napr. programom Registax. Dôvod je jednoduchý. Planéty Venuša, Mars, Jupiter, Saturn, Mesiac a Slnko (so špeciálnym filtrom) sú dostatočne jasné na to aby ich zachytila videokamera a navyše pre elimináciu chvenia atmosféry je potrebné získať veľa snímkov na spracovanie. Osobne robím 1-2 minútové zábery s 10 až 30 snímkami za sekundu t.j. 1000-2000 záberov. Na fotografovanie DSO používam Nikon D5000 a na planéty upravenú webkameru MS LifeCam Cinema. Na nasledujúcom videu je Saturn a výsledný obrázok po spracovaní.

 

 

 

 

 

 

 

Pre nerozmazané fotografie DSO je potrebné mať aj dobrú montáž, ktorá plynule sleduje pohyb objektu po oblohe (eliminuje rotáciu zeme). Dobrá montáž je zvyčajne drahá záležitosť a aj v prípade kvalitnej montáže je mylné očakávať perfektne plynulý pohyb. Montáže sú zvyčajne pháňané krokovými motormi s mechanickým prevodom a ten zvyčajne spôsobuje nepravidelnosť chodu. Výrobcovia to riešia rôznymi kalibráciami, skutočným riešením však je tzv. guider pozostávajúci z menšieho ďalekohľadu a CCD čipu pomocou ktorého sa sleduje vybraná hviezda a tak sa koriguje sledovanie (tracking) objektu. Motorická montáž je výhodná aj pri hľadaní a sledovaní planét. Pri ohniskovej vzdialenosti 3 m nie je jednoduché náisť a umiestniť planétu na plochu čipu (najmä webkamery).

V neposlednom rade je potrebné kameru pevne pripojiť k ďalekohľadu (bez „viklania“) a dobre zaostriť. Ostrenie a tracking sú pre astrofotografiu kľúčové. Na dobré zaostrenie je takmer nevyhnutné mať kvaitný okulárový výťah. V ideálnom prípade je okulárový výťah ovládaný motoricky (eliminuje chvenie rúk pri ostrení) a na presné zaostrenie sa používa Bahtinova maska. Jedna nechýba ani v mojej výbave.